ANDRZEJKI PDF Drukuj

„Na św. Andrzeja,

wszystkim pannom nadzieja..."

_______________________________________________

Sprawa wróżb jest stara jak ludzkość. Ludową tradycją były wróżby 24 i 29 listopada. Popularny był obyczaj wróżenia kawalerom (na Katarzyny) i pannom (na Andrzeja). Prawdopodobnie wierzono, że na przełomie jesieni i zimy duchy obecne wśród żywych mogły odsłaniać tajemnice przyszłości. Do wróżenia wykorzystywano: wosk, buty, igły, świece itp.

„Andrzejki" są rozpowszechnione w całej Polsce i stanowią doskonały pretekst do dobrej zabawy. Dlatego w naszej szkole również co roku organizujemy andrzejki. Dzisiejszą uroczystość andrzejkową rozpoczęły tradycyjnie wróżby. Traktujemy je nie tylko jako dobrą zabawę, ale również element tradycji i kultury, który chcemy kultywować.

PB241767     PB241760     PB241768

Później bawiliśmy się wesoło z przerwą na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

PB241780     PB241781

Ciekawym punktem tegorocznych andrzejek były także występy taneczne przygotowane przez uczniów.

PB241774     PB241775